Para ve iş mesajlarına dikkat! Yeni tuzak hızla yayılıyor

Para ve iş mesajlarına dikkat! Yeni tuzak hızla yayılıyor

Dolandırıcıların yaptığı oyunların sonu gelmiyor. Bu kez attıkları mesajlarla vatandaşlara 'para kazanma' vaadinde bulunuyorlar. Telefonlara atılan SMS'teki linke tıklayanlar pişman oluyor.

Editor: Haber Editörü
22 Kasım 2022 - 12:36

‘İş başvurunuz kabul edildi, araba kazandınız, para kazandınız, çekiliş kazandınız’ gibi mesajlarla insanları tuzağına çekmeye çalışan dolandırıcılara karşı uyarı geldi. Kolay para kazanacağını düşünenler bu vaatlere kanınca, sonrasında hem kendileri hem de tanıdıkları mağdur oluyor. Dolandırıcıların attığı mesajların hepsi birbirinden farklı olsa da yöntemlerinin hep aynı olduğu ortaya çıktı.


O MESAJLARDA BULUNAN LİNKLERİ SAKIN AÇMAYIN
İşte o mesajlardan biri...

Gelen SMS'te 1 saat çalışmayla bin lira ile 3 bin 800 lira arasında para kazanılacağı vaat ediliyor ve yine mesajın altındaysa bir link paylaşılıyor. Gelen mesajlardan bazılarında ise 'Utanmıyor musun bu resmi çekmeye?' ifadesinin ve altında sanki o resim varmış gibi link bulunması da dikkat çekti.


Uzmanlar, gelen o mesajlara karşı yaptığı açıklamada ‘Kart ücreti hesabınıza yattı, indirim çeki kazandınız, ya da hakkınızda icra takibi başlatıldı diye başlatılan o linkleri sakın açmayın, açarsanız bilgilerinizin tamamı karşı tarafa geçiyor’ uyarısında bulunuyor.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu da konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ‘Kişisel verilerimizi nasıl ele geçirdiğini bilmediğimiz bu insanlar için mutlaka cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunalım’ çağrısında bulundu.


AKILLI TELEFONLARDAKİ O ÖZELLİĞİ MUTLAKA KULLANIN
Mağdur olmamak için yapmanız gereken ise bazı akıllı telefonlarda spam yani istenmeyen mesaj kutusu bulunuyor. Dolandırıcılardan geldiğini düşündüğünüz mesajları bu kutuya atabiliyor, ikinci bir mesajın gelmesini engelleyebiliyorsunuz.


‘KOLAY PARAYA İNANMIYORUM’
Vatandaşlar ise telefonlarına gelen mesajlar hakkında yaptığı açıklamalarda aldıkları mesajlar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kolay paraya inanmıyorum. Kimse durduk yere size 20 bin liranı 100 bin lira yapalım demez. İki saatte 600 lira kazanmak ister misiniz denilen bir mesaj geliyor ve beni linkten direkt whatsapp uygulamasına yönlendirdi. Saatte 5 bin lira kazanmak ister misin? Kazanamam ki!”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çalışma Bakanlığı asgari ücrette ortak beklenti rakamını duyurdu!
Çalışma Bakanlığı asgari ücrette ortak beklenti rakamını...
Türk-iş asgari ücret pazarlığına açlık sınırından başlayacak
Türk-iş asgari ücret pazarlığına açlık sınırından...