Benzin ve motorine büyük zam yolda

Benzin ve motorine büyük zam yolda

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik ile vergilere yapılan zamlar akaryakıt fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor.

Editor: Haber Editörü
28 Kasım 2023 - 14:23

Benzin ve motorin zammından kurtulma şansı, petrolün fiyatı azalsa bile mümkün değil. ÖTV zammı kapıda, vatandaşın cebini yakmak için hazırda bekliyor. Petrolün fiyatı düşse bile benzin, motorin ve otogaz için ucuzluk hayal olarak kalacak.

Bütçe açığının 1,5 trilyon Türk Lirası’nı (TL) bulabileceği belirtilirken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti iflasın faturasını vatandaşa kesiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a akaryakıtta ÖTV’yi 5 katına kadar artırma yetkisi verilmişti.

Erdoğan’ın yetkisini kullanıp kullanmayacağı önümüzdeki 1 ayın sonunda belli olacak.

Ancak Erdoğan yetkisini kullanmasa bile akaryakıta rekor ÖTV zammı geliyor.

Zammın en az 2.5 TL olacağı hesaplanıyor. Erdoğan’ın yetkisini kullanması durumunda ise zammın 9 TL’yi bulması bekleniyor.

Alkol ve sigarada olduğu gibi artık benzin ve motorinin ÖTV’sine de 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam geliyor.


Ocak ve Temmuz aylarında benzin ve motorinden alınan vergi otomatik olarak artırılıyor.

BENZİNİN LİTRE FİYATINA 9 TL ZAM GÜNDEMDE
Yıl sonuna kadar ÖTV tutarı benzinde 7,526 TL, motorinde 7,055 TL ve otogazda 5,778 TL artırılacak. Katma Değer Vergisi (KDV/Yüzde 20) dâhil edildiğinde pompa satış fiyatı da artacak.

Benzinin litre fiyatına 9,03 TL, motorine 8,47 TL ve otogaza 6,93 TL vergi zammı gelecek. Erdoğan’ın yetkisini kullanıp kullanmayacağı merak ediliyor.

TEMMUZDA ZAM GELMİŞTİ
Erdoğan’ın imzaladığı karar ile 15 Temmuz 2023 tarihinde litre başına benzinde 2,52 TL ve motorinde 2,05 TL olarak uygulanan ÖTV hem benzinde hem de motorinde 5 TL artırılmıştı.

16 Temmuz Pazar gününün ilk dakikalarında yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan 7390 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ÖTV Kanunu (I) sayılı listede yer alan petrol ve petrol ürünleri, benzin, doğal gaz gibi ürünlere ÖTV artışından dolayı zam gelmişti. Hatta bu zam aynı anda yürürlüğe girmişti.

Bu karara göre benzin için litrede 2,52 TL olan ÖTV, 7,52 TL’ye; motorinde ise 2,05 TL’den 7,05 TL’ye çıkarılmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x